Ugrás a tartalomhoz

Földre rakható matrac

 

Matracot földre? Biztosan jó megoldás ez?

Letehetem a matracomat a fölre?

Gyakran felmerül kérdésként matrac vásárláskor, hogy használható-e ágybetétünk a földre rakva illetve vannak-e ennek a megoldásnak hátrányai vagy teljesen rendben van.

Már csak azért is lényeges problémakör ez, mert a gyártók/forgalmazók sok esetben még a jótállási jegyen is feltüntetik, hogy a garanciavállalás a matracukra csak abban az esetben érvényes, ha azt ágyrácsra – azt is ki szokták fejteni, hogy milyen rácsozat az ideális – helyezve használják.

Akkor most lerakhatjuk matracunkat a földre, vagy sem?

Vannak ugyan hátrányai, de alapvetően használhatók a matracok földön is, a padló (galéria stb) ugyanis hasonlóan jó támaszt kínál matracunknak, mintha azt ágyrácsra tennénk.

A matrac forgalmazók előbb említett gyakorlata inkább azért alakult ki, mert sokszor szembesülhettek azzal, hogy az ügyfelek olyan felületekre teszik az ágybetétet, mely hosszabb távon akár a deformációját is okozhatja – ilyen például a foghíjas ágyrács, egy kanapé vagy akár egy másik matrac – vagy pedig akadályozhatja a szellőzését. Ezek nem nyújtanak ugyanis stabil támaszt a matracnak és emiatt hamarabb tönkremehet.

A földön való használattal viszont nincsen probléma. Mégis vannak azonban olyan szituációk, amikor nem hogy nem javasolt, de egyenesen „tilos” a matracot földre rakni.

Amennyiben lakásunkban nedvesednek a falak, magas a páratartalom és hajlamos a penész megjelenni mondjuk a szekrény hátlapján, akkor az intő jel arra nézve, hogy matracunk sem fog jól járni.

A földön ugyanis a matrac alja alapból nem tud átszellőzni és ha ráadásként még párás szobában is használjuk, akkor könnyen befülledhet illetve rosszabb esetben akár be is penészesedhet.

Ez pedig a lakás adottságaiból adódik, vagyis egyáltalán nem a matracunk hibája – emiatt pedig a penészes matrac miatti esetleges reklamációt sem veszik/vehetik majd komolyan a forgalmazók, ezért is került bele a már említett passzus a garancialevelekbe.

Persze ez még nem jelenti azt, hogy földre tenni a matracot a legjobb megoldás lenne, ha nagyon nem muszáj, kerüljük, mert a matracnak azért mégsem ideális átszellőzés szempontjából – és természetesen ugyanez vonatkozik a tömör lapon elhelyezett ágybetétekre is.

Hozzá kell tenni persze, a padló még mindig jobb alátámasztást kínál matracunknak, mintha mondjuk egy foghíjas ágyrácson használnánk, a földön ugyanis megfelelő támaszt kap és nem amortizálódik le.

Emellett akkor sem érdemes földre helyezni a matracot, ha padlófűtésünk van, ugyanis nagy mértékben ronthatja a fűtés hatékonyságát.

Tippek a földre rakott matrachoz

Ha már mindenképpen földön kell használnunk matracunkat – mert például nem fér el az ágykeret a hálóban – , akkor fontos néhány dolgot betartani.

Mivel a matrac alsó része nem tud szellőzni rendesen, gondoskodni kell a rendszeres szellőztetésről, ez fontosabb, mint az ágykeretben, rácson használt matracok esetében.

Érdemes, tehát a matracot minél gyakrabban az élére állítani, hogy teljes felületen átszellőzhessen, az pedig még jobb ha esetleg alá tudunk pakolni valamit ami megemeli, hogy ne közvetlenül a földön legyen.

Válasszunk olyan matracot, mely jól szellőzik, ezzel lehet valamennyire csökkenteni a befülledés kockázatát. A legjobbak ez esetben azok a kétoldalas matracok, melyeknél alul-felül zónák vannak a fekvőfelületben, így az éppen nem használt oldaluk is hatékonyabban ventilál.

A földön használt matrac hátrányai

A földre helyezett matracnál a befülledésen, penészeseden kívül más problémák is előfordulhatnak.

A lefelé szálló és padlón megtapadó port jóval nagyobb eséllyel lélegezzük be, ha a földön van a matrac, mintha egy ágykeretben lenne.

Az élősködők – pókok, bogarak stb – is könnyebben látogatnak meg minket ha földön használjuk matracunkat.

Ráadásul lent a padlón hűvösebb van – a meleg levegő ugyanis felfelé száll –, így a fázósabbaknak még kevésbé ajánlott földre rakni a matracot – ez a probléma családi házban még inkább fennáll.